Zaczynasz przygodę z kolarstwem - co powinieneś wiedzieć?
Jeśli masz ochotę używać swojego ulubionego jednośladu bardziej profesjonalnie niż tylko podczas dojazdów do pracy, mamy dla ciebie kilka porad.
Jakie mamy rodzaje kolarstwa?

Klasyczne kolarstwo zdążyło już ukształtować 13 dyscyplin, ale w dużym skrócie możemy je podzielić na szosowe,
górskie, przełajowe i torowe.


Łatwo nam wyobrazić sobie kolarza szosowego, który w aerodynamicznym stroju jedzie w peletonie wyścigu na lekkim i szybkim rowerze, ze specjalnymi pedałami umożliwiającymi montaż butów. Osoby uprawiające kolarstwo górskie wybierają z kolei rowery MTB – z solidnymi, bieżnikowanymi oponami i stabilną ramą, które świetnie poradzą sobie na nierównym terenie. W kolarstwie torowym używa się specjalnych rowerów ze spłaszczonymi kołami, a rower nie ma hamulców. Miłośnicy tego sportu, jeżdżąc po przystosowanym torze, osiągają prędkość nawet do 70 km na godzinę. Do kolarstwa przełajowego zaś korzysta się z rowerów o dużych kołach, wytrzymałych, a jednocześnie lekkich i szybkich jak rowery szosowe. Trasa jest dość wymagająca, czasem nawet trzeba zejść z roweru i przenieść go przez przeszkody.



Jaki rower wybrać?

Pamiętaj, że rower miejski nadaje się do pokonywania mniej lub bardziej wyrównanych ścieżek rowerowych na terenie miasta. Jeśli chcemy spróbować kolarstwa szosowego, zaopatrzmy się np. w kolarzówkę. Podobnie jeśli interesuje nas kolarstwo górskie, poszukajmy roweru górskiego (na początek dobre będą te z kołami o wielkości 29 cali; mniejsze rozmiary sprawdzą się dla niskich osób). Duży wybór rowerów znajdziemy w sklepie Bikester.


Jak się ubrać?

  • Sport wyczynowy może wiązać się z kontuzjami. Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w atestowany kask o dobrej wentylacji (dla kolarstwa szosowego - opływowy, górskiego – bardziej rozbudowany na potylicy i zachodzący na uszy, z kolei w kolarstwie terenowym najlepiej skorzystać z kasku typu full face).

  • Pamiętajmy o osłonie pleców, szczególnie narażonych na wiatr czy deszcz – wybierajmy kurtki rowerowe i bluzki z przedłużonym tyłem. Podczas kiepskiej pogody sprawdzą się też ściągacze w rękawach i wysoka stójka chroniąca gardło. Ważnym parametrem kurtek rowerowych jest ich oddychalność i wodoodporność.

  • Koszulki kolarskie również posiadają specjalny krój, zakrywający plecy. Materiał, z jakiego są wykonane, zapobiega nadmiernemu poceniu się, co zwiększa komfort jazdy. 

  • Ponieważ siodełko w rowerach szosowych jest twarde, a kolarz przemierza wiele kilometrów, warto zakupić spodenki rowerowe z wkładką. Odpowiednio dobrane będą przewiewne, a jednocześnie obcisłe, co wpłynie na dynamikę jazdy.

  • Okulary rowerowe, chroniące przed słońcem i rękawiczki z żelową wkładką, które poprawiają chwyt kierownicy.

  • Jeśli wybierzemy kolarstwo szosowe, warto skorzystać z profilowanych butów, odpowiednich do systemu zatrzaskowego. Jeśli zaś interesuje nas kolarstwo górskie, szukajmy obuwia przeznaczonego do rowerów MTB.



Kolarstwo zimą?

Zimy w Polsce są coraz krótsze, a to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą uprawiać kolarstwo wyczynowe.  Jeśli chcemy uprawiać sport, nie ominą nas regularne treningi, szczególnie, jeśli w ciągu roku zamierzamy wziąć udział w wyścigach.
 

Kolarstwo zimą



Jak ubrać się na rower zimą? Odpowiednio cieplej. Obowiązuje zasada ubioru na cebulkę. 

  • Pod kask warto założyć czapkę zasłaniającą uszy i przedłużoną z tyłu. Kominiarka także dobrze się sprawdzi. Pamiętajmy o zakryciu karku.

  • Dobrym rozwiązaniem będą dwie pary rękawiczek: cienkie z długimi palcami dodatkowo przykryte większą parą z membraną.

  • Na nogi zakładamy przedłużone skarpetki, najlepiej z naturalnych włókien. Dobrze, aby buty były o pół numeru lub nawet o cały większe niż latem – jeśli do ciepłych skarpetek dołożymy jeszcze izolujące, ocieplane wkładki, stopa będzie zbyt ściśnięta, co doprowadzi do problemów z krążeniem, a w konsekwencji do zmarznięcia. 

  • Załóżmy długie spodnie z ocieplanej lycry, czasem też z drugą warstwą docieplającą kolana, pamiętajmy o dokładnym zakryciu pleców i brzucha. Sprawdzi się tutaj bielizna termiczna z długim rękawem plus cieplejsza koszulka z krótkim, do tego bluza lub koszula z długim rękawem i odpowiednia do pogody kurtka.



Co jeszcze się przyda?

Podczas jazdy rowerowej zaopatrzmy się w odblaski. Nasz rower winien mieć z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe oraz pozycyjne barwy czerwonej. 

Przyda się też lusterkodzwonekbagażnik i/lub koszyk. Na drogę oprócz bidonu z wodą i kanapek warto zabrać ze sobą dwie dodatkowe dętki w razie przebicia opony, klucz i pompkę. Nie zapominajmy o dokumentach, telefonie i karcie bądź gotówce. 

I na koniec – bez względu na to, jaki rodzaj kolarstwa wyczynowego postanowimy uprawiać, pamiętajmy, że obowiązują nas tak jak wszystkich użytkowników dróg, zasady ruchu drogowego. Od czasu do czasu warto je sobie przypomnieć!

Źródło: "materiały partnera".

pl / fot. bikester.pl

 

Ocena artykułu:
1 2 3 4 5
mode_edit
account_circle

DYSKUSJA MODEROWANA

Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twój komentarz pojawi się na stronie po zaakceptowaniu go przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowany żaden komentarz zawierający obraźliwe wulgaryzmy wypowiedziane wprost lub skrótami. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

testststs 10,2,9,1,A,821
Z tej kategorii
Prawdziwie góralskie pierogi – poznaj składniki, których nie może zabraknąć!

2010-10-19 Art. sponsorowany

Niezależnie od pory roku, wyjazd w polskie góry to zawsze doskonałe rozwiązanie. Bardzo często wiąże się ze spróbowaniem lokalnych przysmaków, których na Podhalu nie brakuje. Jest to odpowiedni sposób na zapoznanie się z prawdziwą, góralską tradycją. Sprawdź, jakie dania można znaleźć w góralskiej kuchni i czym wyróżnia się podhalańska wersja tradycyjnych pierogów.

Dostawcy wody do firm Staropolska® - bezpłatna dostawa, brak umowy abonamentowej

2010-08-10 Art. sponsorowany

Czy jesteś odpowiedzialny za zaopatrzenie w wodę pitną w swoim przedsiębiorstwie? A może kierujesz hotelem, instytucją lub organizacją? W takim przypadku z pewnością szukasz odpowiedniego dostawcy wody, który sprosta Twoim wymaganiom. Jeśli dla Ciebie istotne są konkurencyjne ceny, bezpłatne dostawy i brak wiążących umów, firma Staropolska® oferuje dokładnie to, czego potrzebujesz!

Kontenery socjalne jako sposób na kryzys bezdomności

2010-05-25 Art. sponsorowany

Bezdomność jest jednym z najbardziej palących problemów społecznych, który dotyka wiele miast na całym świecie. W obliczu tego kryzysu, konieczne jest znalezienie tymczasowego schronienia i zapewnienie godnych warunków do życia dla osób bez dachu nad głową. Jednym z lepszych pomysłów jest stworzenie im domów lub mieszkań w kontenerach socjalnych. Zobacz, dlatego to dobra opcja i jak sprawdza się w praktyce.

Jak zwiększyć siłę i wydajność organizmu przed wysiłkiem? Postaw na przedtreningówki!

2010-01-05 Art. sponsorowany

Coraz częściej brakuje Ci energii tuż przed sesją treningową? Nie możesz pozwolić sobie na takie sytuacje? Wybierz sprawdzone suplementy diety. To produkty, które pomogą Ci odzyskać siły witalne i przyśpieszyć regenerację mięśni. Sprawdź, w jaki sposób przedtreningówki oddziałują na organizm. Możesz je kupić w sklepie internetowym dla sportowców!

Zaczynasz przygodę z kolarstwem - co powinieneś wiedzieć?

2010-10-13 Art. sponsorowany

Jeśli masz ochotę używać swojego ulubionego jednośladu bardziej profesjonalnie niż tylko podczas dojazdów do pracy, mamy dla ciebie kilka porad.

Najlepsze akcesoria dla początkujących wędkarzy!

2010-12-29 Art. sponsorowany

Bez wątpienia, wędkowanie to czynność bardzo relaksująca i pozwalająca na odprężenie się, a także wytrenowanie swojej silnej woli i cierpliwości. Jeżeli zatem przymierzasz się do rozpoczęcia swojej przygody z wędkowaniem, musisz pamiętać o wyposażeniu się w poszczególne akcesoria, które ułatwią Ci zdobywanie najlepszych okazów ryb!

Jak zdrowo jeść – podstawowe zasady

2010-12-07 Art. sponsorowany

Wokół kwestii zdrowego odżywiania istnieje wiele mitów i teorii, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Modne diety, restrykcje żywieniowe, eliminacje określonych grup produktowych mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Wędzone kiełbasy, oscypki, ryby - fakty i mity na temat wędzenia

2010-10-17 Art. sponsorowany

Czy wędzone produkty, gdzie producent wykorzystuje stare metody, są zdrowe? Od kilku już lat trwa dyskusja na temat wpływu wędzonek na zdrowie człowieka. W 2014 roku weszły w życie przepisy regulujące produkcję wędzonek. Co prawda na własny użytek nikt nam nie zabrania wędzić, ale już pojawiają się wątpliwości dlaczego Unia zaingerowała w jedną z najstarszych metod konserwacji żywności.